آگاهی

کامل ترین راهنمای خرید عطر مردانه

کامل ترین راهنمای خرید عطر مردانه

عطر و ادکلن دنیای پیچیده ای دارد. دنیایی سرشار از روایح متنوع با پخش بو و ماندگاری های متفاوت که هر کدام برای خود جایگاهی دارند. اما موضوع این است که عطر تنها یک رایحه نیست، بلکه بیانگر زوایایی از شخصیت فردی است. در واقع عطر، بخش نامرئی از سبک زندگی شخصی، می باشد. امروزه بسیاری از افراد، بخشی از سبد خرید خود را به خرید عطر و ادکلن، اختصاص می دهند. ولی معمولا به دلیل عدم آگاهی یا شناخت کافی از عوامل تاثیرگذار بر عطر، در انتخاب صحیح دچار اشتباه می شوند. پس برای اینکه هزینه برآورد شده برای خرید عطر، هزینه ای منطقی و خرید رضایت بخش باشد، باید نسبت به انتخاب عطر مناسب، حساس بود. باید برای آن زمان کافی گذاشت و اطلاعات دقیق کسب کرد. در این مقاله از سایت آریا عطر، قصد داریم به مبحث “راهنمای خرید عطر مردانه” بپردازیم. بنابراین ضمن ارائه ی توضیحاتی در رابطه با اینکه چطور یک عطر مردانه مناسب انتخاب کنید، چند عطر مردانه پرفروش نیز معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

جایگاه عطر در زندگی افراد

از نتایج تحقیقات انجام شده بر روی افراد، مشخص شد که روایح خوش، بر زندگی افراد تاثیر به سزایی دارند. روایح گلها، میوه ها و ترکیبات خوشبو، همواره باعث ایجاد آرامش در فرد می شوند. با توجه به اینکه، عطرها نیز مجموعه ای از این روایح هستند، جایگاه عطر در زندگی افراد، جایگاه ویژه ای است. عطر و ادکن، علاوه بر ایجاد آرامش، بر جذابیت و تقویت اعتماد به نفس نیز تاثیرگذار است. در بیشتر مواقع، رایحه ی عطر در روابط فرد با دیگران نقش اساسی دارد. بنابراین فرد، با مصرف عطر، نه تنها به شخصیت خود شأن و منزلت می بخشد و نشان می دهد برای خود و دیگران ارزش قائل است، بلکه خود را نیز در ذهن مخاطب ماندگارتر می کند.

یک عطر خوشبو، به اندازه ی یک لباس شیک و پوشش جذاب، تاثیر گذار است. اگر چه در ظاهر قابل مشاهده نیست ولی فرد را در نگاه دیگران جذاب و محبوب می کند. از طرفی، شخص زمانی خوب به نظر می رسد که درباره ی خود احساس خوبی داشته باشد. رایحه ی یک عطر خوشبو، او را در مهیا شدن این احساس، یاری می کند. پس زمانی فرد، جذاب جلوه می کند که عطری متناسب با روحیات، موقعیت شغلی و جایگاه اجتماعی، نوع پوست، فصل و شرایط آب و هوایی، مکان و زمان و … انتخاب نماید.

علاقه ی مردان به مصرف عطر

اکثر مردان نیز مانند زنان، به استایل، خوش پوشی و خوش بویی خود اهمیت می دهند. همانطور که گفته شد تاثیر عطر بر زندگی افراد بر کسی پوشیده نیست، بنابراین علاقه ی مردان به مصرف عطر نیز به یک امر بدیهی تبدیل شده است. سالها پیش، در اروپا تحقیقاتی انجام شد که نشان می داد معیار اصلی آقایان برای انتخاب خانم ها در نگاه اول، ویژگی های ظاهری بود. در حالی که از سوی خانم ها، به طور نا خود آگاه، بو و رایحه ی خوش، مهمترین فاکتور برای انتخاب آقایان، اعلام شد. زیرا خانم ها نسبت به آقایان بینی حساس تری دارند. پس می توان گفت یکی از دلایل علاقه مردان به مصرف عطر این است که استفاده از عطر، خانم ها را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی، حس بویایی، بیش از هر حس دیگری باعث ایجاد خاطره می شود و از آن به عنوان مغز احساسی یاد می شود، بنابراین عطرها و روایح قدرتمند و منحصر به فرد، روابط عاطفی عمیق تری ایجاد می کنند.

عطرهای مردانه چه ویژگی هایی دارند

قبل از آنکه بگوییم عطر مردانه چه ویژگی هایی دارد، بهتر است بدانیم عطرها چگونه دسته بندی می شوند. به طور کلی، عطرها از نظر غلظت، به گروه های اوفرش، ادکلن، ادوتویلت، ادوپرفیوم و پرفیوم تقسیم می شوند. از نظر رایحه نیز به صورت خنک، گرم، شیرین، تلخ، میوه، گل و طبیعت، شناخته می شوند. تمام این دسته بندی ها، برای عطرهای زنانه و مردانه یکسان می باشد. تنها تفاوت در این است که تنوع روایح چرمی و تند که روحیه ی مردانگی را بروز می دهد، در عطرهای مردانه بیشتر است. همچنین عطرهای مردانه بیشتر خنک و شیرین و یا گرم و تلخ هستند. اکثر آقایان دوست دارند عطری که مصرف می کنند، محیط را پر کند و اصطلاحا خط بو داشته باشد. زیرا برای آنها اهمیت دارد که دیگران نام عطری که مصرف کرده اند را جویا شوند. در واقع آقایان به پخش بو بیشتر از ماندگاری اهمیت می دهند و این ویژگی در عطرهای ادوتویلت بیشتر است.

در انتخاب عطر مردانه باید به چه نکاتی توجه کرد

همانطور که می دانید سلیقه بویایی در افراد مختلف، متفاوت است. این امر کاملا منطقی است زیرا با توجه به پیچیدگی های ساختار بویایی، هر فرد درک خاصی از عطر دارد. پس انتخاب عطر، امری سلیقه ای است ولی علاوه بر سلیقه عوامل دیگری نیز تاثیرگذارند. بنابراین مهم است بدانیم، در انتخاب عطر مردانه باید به چه نکاتی توجه کرد. در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

1) توجه به اصالت و کیفیت

در دنیای شلوغ عطر و ادکلن، عطرهای تقلبی و بی کیفیت فراوانی وجود دارد که سلامتی را تهدید می کند. پس عطری انتخاب کنید که از اصالت و کیفیت آن مطمئن باشید تا مشکلاتی همچون آلرژی یا بیماری های پوستی ایجاد نکند. کیفیت محصولات برند های معتبر، تضمین شدهه است.

2) توجه به شخصیت و جایگاه اجتماعی

از آنجایی که میان رایحه ی عطر و شخصیت افراد، ارتباط مستقیمی وجود دارد می توان گفت هر عطر جایگاهی دارد. مثلا عطر محل کار با میهمانی متفاوت است. اگر به یک قرار و ملاقات رسمی می روید باید عطری مصرف کنید که رایحه ی آن ویژگی های وقار، متانت و جسارت شخصیتی شما را بروز دهد. ولی در قرارهای دوستانه، عطر شما باید بیانگر صمیمیت، مهربانی و همدلی باشد. با توجه به روحیه ی افراد نیز می توان گفت چه عطری برای آنها مناسب است.

افراد جدی

برای افرادی که روحیه ی منعطفی ندارند و جدی و با صلابت هستند، بیشتر عطرهای گرم بر پایه ی مشک و عنبر مناسب است.

افراد ورزشکار

برای ورزشکاران و افراد پر جنب و جوش، بیشتر عطرهای خنک و سبز مناسب است. عطرهایی که بیشتر شامل اسانس های گیاهی همچون چمن، خیار و مرکبات باشند.

افراد شاغل

برای افراد کارمند، ادوتویلت ها و روایح ملایم مناسب است ولی افرادی که سمت مدیر یا رده های بالاتر دارند بیشتر عطرهای چرمی با رایحه عسل و توتون مصرف می کنند.

3) توجه به سن

سن افراد یکی از فاکتورهای مهمی است که در انتخاب صحیح عطر، باید به آن توجه داشت. در واقع هر سن، عطر مخصوص به خود را دارد. با توجه به تحقیقات انجام شده، سلیقه ی بویایی، نه تنها فرد به فرد متفاوت است بلکه دوره به دوره نیز تغییر می کند. در واقع افزایش سن بر عملکرد حس بویایی تاثیر می گذارد. سن که تغییر می کند، درک فرد از رایحه ی یک عطر نیز تغییر می کند. به همین دلیل، ممکن است رایحه ای که در سنین نوجوانی و جوانی مورد پسند باشد در سنین میانسالی پسندیده نشود.

4) توجه به نوع پوست

پوست چرب و مرطوب

رطوبت و چربی پوست، فعل و انفعالاتی بر روی ترکیب عطر ایجاد می کند که هم ماندگاری عطر را بیشتر می کند و هم بوی آن را تغییر می دهد. بنابراین برای افرادی که پوست چرب دارند، عطرهای ملایم مناسب است.

پوست خشک

افرادی که پوست خشک دارند، بهتر است قبل از مصرف عطر از لوسیون های بدن که رطوبت کافی دارند استفاده کنند. چرا که به خاطر نوع پوست هم رایحه ی عطر سریع از بین می رود و هم الکل موجود در عطر پوستشان را خشک تر می کند.

5) توجه به فصل و شرایط اقلیمی

برای انتخاب عطر، حتما باید به فصل و شرایط اقلیمی نیز توجه کرد. در واقع هر فصل، عطر مخصوص به خود دارد. در فصول سرد باید از عطرهای گرم و در فصول گرم از عطرهای خنک استفاده کرد. همچنین در شرایط آب و هوایی مرطوب باید عطرهای خنک و سبک مورد استفاده قرار گیرد.

معرفی 6 عطر پرفروش مردانه

1) عطر مردانه لالیک انسر نویر ال اکستریم 100 میل(Encre Noire A L’Extreme Lalique for men)

عطری چوبی با رایحه ای نسبتا گرم و خیلی تلخ که در دسته عطرهای چوبی آروماتیک جای گرفته است. این ادوپرفیوم، در سال 2015 پس از نسخه ی لالیک اسپرت وارد بازار شد. پخش بو و ماندگاری خیلی خوبی دارد و در طول شبانه روز، قابل استفاده می باشد. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب، چوبی، آروماتیک و کهربایی است.

نت ابتدایی: ترنج، درخت سرو، صمغ المی

نت میانی: ریشه زنبق، خس خس، خس خس هائیتی، بخور

نت اصلی: چوب صندل سفید، نعناع هندی، بنزوئن

2) عطر مردانه بولگاری من این بلک 100 میل (BVLGARI MAN IN BLACK EAU DE PARFUM)

عطری شیک، جذاب و احساس برانگیز با رایحه ای گرم و تلخ که در گروه عطرهای گلی شرقی دسته بندی می شود. این ادوپرفیوم، سال 2014 در جشن 130 سالگی برند بولگاری معرفی شد. رایحه ی عطر، کلاسیک، قوی و با نت های چرمی و تنباکو است که از پخش بو و ماندگاری خیلی خوبی برخوردار است. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب، ادویه ای، چوبی و چرمی است.

نت ابتدایی: ترکیبات ادویه ای، تنباکو، نوشیدنی رام

نت میانی: گل مریم، گل زنبق، چرم

نت اصلی: چوب گایاک، دانه ی تونکا، بنزوئن

3) عطر مردانه تام فورد بلک ارکید 100 میل ( Tom Ford Black Orchid EDP)

عطری مجلل و کلاسیک با رایحه ای گرم و تلخ و شیرین که پخش بو و ماندگاری عالی دارد. این عطر در گروه عطرهای گلی شرقی جای می گیرد و در سال 2006 وارد بازار شد. در مورد آن گفته شده است که یک ارکیده معمولی نیست بلکه رایحه ای لوکس و نفسانی با اثری غنی و تاریک از ارکیده سیاه است. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب ادویه ای، خاکی و چوبی می باشد.

نت ابتدایی: لیمو، پرتقال، ترنج، انگور فرنگی سیاه، گل یاس، گل یلانگ یلانگ، گل یاسمن، ترافل سیاه

نت میانی: ترکیبات ادویه ای، نت های میوه ای، گل یاسمن، گل نیلوفر آبی، گل ارکیده، گل یاس، گل یلانگ یلانگ

نت اصلی: چوب صندل سفید، خس خس، نعناع هندی، کهربا، مشک، وانیل، شکلات، بخور

4) عطر مردانه بنتلی فور من اینتنس 100 میل (BENTLEY FOR MEN INTENSE EDP)

عطری با وقار، شرقی و چند بعدی با رایحه ای گرم، چرمی و تلخ در گروه عطرهای شرقی ادویه ای که سال 2013 معرفی شد. کیفیت رایحه ی این ادوپرفیوم بسیار خوب و از پخش بو و ماندگاری عالی برخوردار است. بنتلی فور من اینتنس تا حدودی به عطر بلک افغان، شباهت بویایی دارد. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب چوبی، ادویه ای و کهربا می باشد.

نت ابتدایی: ترنج، فلفل سیاه، برگ بو

نت میانی: گل شمعدانی، مریم گلی کبیر، دارچین، نت های چوبی، نوشیدنی رام

نت اصلی: سدر، نعناع هندی، چرم، بنزوئن، بخور

 5) عطر مردانه دیور ساواج 100 میل( Dior Sauvage EDT)

عطری نجیب با رایحه ای خنک، کاجی و کمی شیرین که پخش عالی و ماندگاری خوبی دارد. این عطر سال 2015 معرفی شد و در گروه عطرهای آروماتیک سرخس گونه جای گرفت. از فضای باز الهام گرفته شده است. آسمان آبی که مناظر صخره ای کویر را زیر آفتاب گرم می پوشاند. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب ادویه ای تازه، کهربا و مرکبات می باشد.

نت ابتدایی: ترنج، فلفل

نت میانی: گل شمعدانی، اسطوخودوس، نعناع هندی، خس خس، فلفل صورتی، فلفل سیچوان، صمغ المی

نت اصلی: سدر، لادن (لابدانیوم)، آمبروکسان

6) عطر مردانه گرید اونتوس 100 میل (Creed Aventus)

عطری جذاب، خنک، تلخ و کمی شیرین در گروه عطرهای مدیترانه ای میوه ای که سال 2010 معرفی شد. عطری است توصیف کننده ی قدرت، بینش و مو فقیت که از زندگی دراماتیک جنگ، صلح و عاشقانه های امپراطور ناپلئون الهام گرفته شده است. دارای پخش بوی خیلی خوب و ماندگاری نسبتا خوب است که در طول شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین آکورد بویایی آن به ترتیب میوه ای، شیرین و چرمی است.

نت ابتدایی: ترنج، آناناس، سیب، انگور فرنگی سیاه

نت میانی: گل یاس، گل رز، نعناع هندی، چوب توس

نت اصلی: وانیل، خزه بلوط، مشک، عنبرسائل

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *