آموزش

راه های تشخیص عطر اصل از تقلبی

 

لزوم شناخت راه های تشخیص

امروزه در دنیای شلوغ و پررقابت عطر و ادکلن، یکی از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان عطر و ادکلن، اطمینان خاطر از خرید عطر اصل و معتبر می باشد. زیرا تشخیص عطر اصل از نمونه تقلبی و کپی برای هر فرد کار آسانی نیست. تورم و افزایش قیمت ها سبب پرداخت هزینه ی بالا برای تهیه ی یک عطر اصل شده است. همچنین فعالیت سود جویان در زمینه تولید و توزیع عطرهای تقلبی به ویژه در مورد عطرهای پرفروش، گسترش یافته است. بنابراین ضروری دانستیم در این مقاله برخی از راهکارهای تشخیص عطر اصل از تقلبی را بیان کنیم. با این روشها تا حدود زیادی برای افراد اطمینان حاصل شود که عطر اصل تهیه می کنند. بنابراین هنر خریدار عطر این است که از این روش ها مطلع باشد تا در دام فروشندگان سودجو گرفتار نشود.

شرکت های عطر سازی

بهتر است قبل از هرگونه توضیح در رابطه با راه های تشخیص، آشنایی مختصری با شرکت های عطرسازی داشته باشیم. از نظر فعالیت اینگونه شرکت ها به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. شرکت های معتبر و معروف جهانی

  برندهای مطرح همواره سعی دارند محصولات خود را با بالاترین کیفیت ارائه دهند. بنابراین همیشه از بهترین مواد اولیه برای تولید عطر استفاده می کنند. برای بسته بندی نیز مرغوب ترین و با کیفیت ترین شیشه و جعبه را به کار می گیرند.

 2. شرکت های درجه دو

  اینگونه شرکت ها مجوز فعالیت دارند و اسانس های شرکت های معتبر را خریداری می کنند. آنها با الگو برداری از روایح عطرهای اصل، محصولات مشابه تولید می کنند. تولیدات این شرکت ها، با نام متفاوت، مواد اولیه کم هزینه تر و در بسته بندی معقول ارائه می شود. این محصولات، با نام عطرهای شرکتی، در جامعه مرسوم هستند، مانند برند ریو، اجمل، اسمارت …

 3. شرکت های تقلبی

  اینگونه شرکت ها که فاقد مجوزهای لازم برای فعالیت می باشند، عطرهای برند را کپی می کنند. آنها برای کاهش هزینه های تولید از مواد اولیه بی کیفیت استفاده می کنند تا صرفه ی اقتصادی داشته باشد. این خود باعث ایجاد تفاوت هایی می شود و نقاط ضعفی را بوجود می آورد. خود عطرهای تقلبی نیز در مقایسه با هم از نظر کیفیت درجات مختلفی دارند. بنابراین همیشه راهی برای تشخیص تقلبی بودن آنها از نمونه اصل وجود دارد.

از مواردی که تشخیص عطر اصل از تقلبی را با اهمیت میکند، نوع الکل استفاده شده در تولید عطر است. ضروری است که به آن اشاره ای داشته باشیم. الکل بیشترین درصد را در ساختار عطر و ادکلن شامل می شود. بنابراین باید بهداشتی و از نوع اتانول با بالاترین خلوص باشد. در شرکت های برند و شرکت های درجه دو این اصل رعایت می شود. در صورتی که در شرکت های تقلبی برای کاهش هزینه ها از الکل صنعتی یا همان متانول استفاده می کنند. این امر بسیار خطرناک است و در بیشتر موارد باعث بروز بیماری و حساسیت پوستی می شود.

در این مقاله قصد داریم به توضیح برخی از راه های تشخیص عطر اصل از تقلبی بپردازیم. واضح است که هدف از بیان روش ها، تشخیص محصولات گروه3 و تقلبی می باشد. اگر قبلا از عطر اصل استفاده کرده باشید به دلیل آشنایی با عطر، تشخیص آن از نمونه تقلبی ساده است. چنانچه برای اولین بار قصد خرید عطری با کیفیت اصل، دارید به نکات زیر توجه کنید.

8 راهکار تشخیص عطر اصل از تقلبی

 1. تحقیق درباره ی عطر، از سایت تولید کننده

  بهتر است قبل از اقدام به خرید و تهیه ی عطر مد نظر، به سایت تولید کننده عطر سری بزنید. مطمئن شوید که اطلاعات کافی درباره ی محصول گذاشته شده است یا خیر، در صورت وجود اطلاعات در مورد محصول، آنها را مطالعه کنید تا هنگام خرید گمراه نشوید.

 2. از مکان معتبر خرید کنید

  با توجه به گستردگی بازار فروش، همیشه فروشندگان سودجویی نیز وجود دارد. بنابراین برای تهیه ی عطر در صورت خرید حضوری تا جایی که امکان دارد از فروشگاه های معتبر خرید کنید. اگر خرید شما در بستر اینترنت صورت می گیرد حتما از فروشگاه هایی که نماد اعتماد الکترونیکی دارند خرید کنید. فروشگاه های دارای نماد از نظر امنیت توسط ارگان های مربوطه تایید شده اند.

 3. کنترل بسته بندی

  هنگام خرید بسته بندی عطر را چک کنید. در عطرهای اصل، سلفون کشی دور جعبه محکم و با دقت انجام شده است. برندهای معتبر همیشه از سلفون با کیفیت استفاده می کنند. اگر در عطری سلفون کشی اطراف عطر آزاد بود به اصل بودن آن شک کنید. در عطرهای تقلبی معمولا از سلفون های شکننده استفاده می شود.

 4. کنترل جعبه ی عطر

  شرکت های برند، جعبه ی عطر را از مقواهای باکیفیت تهیه می کنند و جعبه خیلی تمیز طراحی می شود. معمولا در محل اتصال گوشه ها ی جعبه و اطراف آن چسب اضافه ای مشاهده نمی شود. در عطرهای تقلبی این دقت پایین تر است و جنس جعبه، رنگبندی و کیفیت چاپ خیلی مرغوب نیست. پس تا حدودی با دقت به جعبه ی عطر می توان پی به تقلبی یا اصل بودن آن برد.

 5. کنترل نوشته ها ی روی جعبه و شیشه

  به فونت نوشته روی شیشه و جعبه باید دقت کرد که معمولا نوع فونت نمونه تقلبی با اصل متفاوت است. در عطرهای اصل غلط املایی یا مشکل گرامری وجود ندارد و نوشته ها شفاف است. در حالی که نمونه های تقلبی معمولا برای درج حروف دچار اشتباه می شوند. حتما کد دسته (بچ نامبر)، شماره سریال و شماره کنترل عطرها را بر روی جعبه و شیشه چک کنید. در عطرهای اصل تمام این شماره ها را روی جعبه و شیشه حک می شود. همچنین از تطابق بچ کد حک شده بر روی شیشه و جعبه ی عطر مطمئن شوید.

 6. کنترل بطری و درب عطر

  در عطرهای اصل از بهترین مواد اولیه برای تهیه ی بطری و درب استفاده می شود. بطری و درب، معمولا فاقد نقص می باشند یعنی هموار، بدون حباب هستند و از استحکام و ضخامت خوبی برخوردارند. همچنین رنگ با کیفیتی دارند. عطرهای اصل از شیشه های کریستال که شفافیت خاصی دارند و تقریبا سنگین است استفاده می کنند. در برخی از عطرها، روکش های فلزی، سنگها، پلاک ها یا آویزها و بندهایی برای تزیین به کار می روند. تمام این لوازم، بسیار خاص و مرغوب می باشند.

درب عطر نیز با طراحی خاص ودقت بالایی تهیه می شود و باید به خوبی و بدون مشکل بسته شود. در عطرهای اصل، درب محکم روی بدنه فیکس می شود و لق نمی زند. برخی از برندهای معتبر، در طراحی درب از آهن ربا استفاده می کنند که می تواند به تشخیص کمک کند. در عطرهای تقلبی برای تهیه ی درب، از نوعی پلاستیک های فشرده استفاده می شود که نقص هایی دارد. معمولا قالب ریزی آنها با دقت بالایی صورت نمی گیرد و حتی ممکن است با خراش رنگ آنها بپرد. متقارن بودن بطری و درب نیز یکی دیگر از امتیازاتی است که در عطرهای اصل رعایت می شود. بنابراین همیشه هنگام خرید به شیشه و درب عطر دقت کنید.

 1. کنترل والف یا ولو(Valve)

  والف به قسمتی گفته می شود که باعث پاشش یا اسپری شدن عطر می شود و انواع مختلفی دارد. والف ها، علاوه بر تفاوت در شکل ظاهری در تعداد خروجی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از آنها ساده، برخی دوتیکه و برخی دارای فنر داخلی هستند و همچنین یک تا سه خروجی دارند. علاوه بر کیفیت، هرکدام از این ویژگی ها نیز باعث اختلاف قیمت می شوند. عطرهای اصل از والف های معمولی با کیفیت و قیمت پایین استفاده نمی کنند.

 همچنین بخش زیرین والف نیز باید از کیفیت مرغوب تهیه شود که جلوی هرگونه نشتی عطر را بگیرد. این قسمت ممکن است از جنس پلاستیک یا فلز باشد. نکته ی حائز اهمیت این است که درعطرهای تقلبی به هیچ عنوان بخش زیرین والف از جنس پلاستیک نیست. نوع پلاستیکی به خاطر جلوگیری از نشت با دقت بالایی طراحی می شود. به همین علت قیمت بالایی دارد و فقط در عطرهای اصل به کار می رود. در اکثر عطرهای کپی از والف ساده و در بخش زیرین از فلز بی کیفیت استفاده می شود. بنابراین از نوع پاشش عطر تا حدودی می توان پی به نوع و کیفیت والف برد.

 1. کنترل رایحه ی عطر

  در عطرهای اصل، ساختار رایحه پیچیده و چند لایه است. به این معنا که در اکثر موارد، هرم بویایی از سه بخش با نت های گوناگون تهیه شده است. این نت ها چون به مرور زمان آشکار می شوند بر جذابیت عطر می افزایند ولی نوع رایحه تغییر نمیکند. در عطرهای تقلبی رایحه ی عطر پس از مدت زمان کوتاهی به کلی تغییر می کند. با این تغییر، از عطر بیشتر بوی الکل احساس می شود و رایحه کدر و زننده خواهد شد.

نکته ای که باید دقت شود این است که ماندگاری رایحه از راه های تشخیص اصل از تقلبی نمی باشد. میزان ماندگاری به شرایط اقلیمی، نوع پوست و مکان و زمان استفاده ی عطر بستگی دارد. علاوه بر آن تولید کنندگان عطر تقلبی راه های ماندگار کردن رایحه را یاد گرفته اند. بنابراین ماندگاری ملاک نیست و فقط باید به ساختار رایحه و ترکیبات آن توجه داشت و از آن آگاه بود.

 

امیدواریم مطالعه ی مقاله ی بالا مفید واقع شده باشد و با کسب آگاهی، کمتر به دام سودجویان گرفتار شوید. با دقت به نکات گفته شده و رعایت کردن آنها، تا حدودی زیادی تشخیص عطر تقلبی امکان پذیر می شود.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.