اطلاعات عمومی

تاریخچه ی برند آدیداس

برند آدیداس یک برند ورزشی

برند آدیداس یک برند آلمانی در صنعت پوشاک ورزشی است. این برند، سال 1948 میلادی توسط آقای آدولف داسلر در شهر هرتسوگن آوراخ در ایالت بایرن آلمان پایه گذاری شد. وی در سال 1900 در فرانکونی متولد شد. پدرش در کارخانه تولید کفش مشغول به کار بود و مادرش خدمات شست و شو و خشکشویی انجام می داد. ذهن آدولف (آدی) داسلر همیشه درگیر ورزش بود. او به خاطر علاقه ی شدیدی که به ورزش داشت در چند رشته ورزشی به مهارت رسید. این ورزشکار آلمانی اعتقاد داشت که دنیای ورزش در هر حوزه فعالیت به کفش اختصاصی و حرفه ای نیاز دارد.

آدی داسلر نوجوان، در جنگ جهانی اول، در ارتش آلمان خدمت کرد. او از همان دوران به پرورش ایده اش برای تولید کفش اختصاصی پرداخت. پس از جنگ، او تولید کفش های ورزشی خود را در لباسشویی مادرش راه اندازی کرد. برادر بزرگتر او رادولف (رودی) داسلر نیز پس از جنگ، مدیر یک شرکت تولید چینی شد، او بعدها به بازار عمده چرم در شهر نورنبرگ راه پیدا کرد. در سال 1924 میلادی، رادولف به هرتسوگن آوراخ بازگشت و به همراه آدولف کارخانه کوچک تولیدی کفش راه اندازی کردند. تولیدی برادران داسلر با نام “گبرودر داسلر شوفابریک” تاسیس شد.

آدی و رودی داسلر از همان سال اولین محصولات خود را به ورزشکارن ارائه دادند. موفقیت آنها از جایی شروع شد که آدی، در المپیک تابستانی1936، برای فروش کفش های ورزشی به دهکده المپیک رفت. در این مقطع، جسی اونز قهرمان دو و میدانی جهان در آن مسابقات توانست 4 مدال طلا کسب کند. او این قهرمانی را مرهون کفش های برادران داسلر می دانست. بواسطه ی این اتفاق در مدت زمان کوتاهی شهرت برادران داسلر جهانی شد. این دو برادر توانستند تا قبل از جنگ جهانی دوم سالانه 200 هزار جفت کفش تولید و به فروش برسانند.

جدایی برادران داسلر

پس از پیوستن دو برادر به حزب نازی، بین آنها اختلافاتی به وجود آمد. این اختلافات، در سال 1943 میلادی با حمله ی متفقین به اوج رسید. سرانجام در سال 1947 میلادی، دو برادر به طور رسمی از یکدیگر جدا شدند. رودی داسلر شرکت جدیدی به نام “رودا” که بعد به “پوما” تغییر نام داد تاسیس کرد. آدی داسلر نیز برند آدیداس که مخفف نامش بود را ثبت نمود. نشان تجاری آدیداس امروز، تا قبل از جدایی دو برادر با دو خط به نشانه ی همکاری آنها معروف بود. پس از جدایی آنها، به خاطر برخی مشکلات حقوقی و معنوی مربوط به آن، آدولف مجبور به تغییر آن شد. او یک خط به دو خط قبلی اضافه کرد که امروزه آدیداس سه خط، نشان تجاری رسمی این برند است.

رویدادهای مهم برند آدیداس

آدیداس، سالها با موفقیت، فعالیت خود را پیش برد و روز به روز، زمینه فعالیت خود را گسترش می داد. ازسال 1960 تولید پوشاک ورزشی و از سال 1963 تجهیزات ورزشی به محصولات آدیداس اضافه شد. این برند همچنین توانست با فیفا همکاری داشته باشد. از سال 1970 میلادی بواسطه ی این همکاری، توپ مخصوص بازی های جام جهانی در این شرکت تولید می شود. در سال 1972 میلادی، مسابقات المپیک در مونیخ برگزار شد و از کل جهان در آلمان حضور داشتند. آدیداس در این فرصت طلایی، نشان تجاری جدید “Trefoil” (گل سه پر) یعنی “بودن برای ماندن” را ارائه داد.

آدی داسلر در سال 1978 میلادی در سن 78 سالگی در گذشت. پس از او مدیریت شرکت به پسر او یعنی هورست داسلر رسید. او با حمایت مادرش دوره ی جدیدی را شروع کرد و بازاریابی ورزشی مدرن را پایه گذاری کرد. هورست داسلر نیز با قدرت شرکت پدرش را پیش می برد و بازارهای جهانی را تسخیر می کرد. آدیداس توانست در سال 1985 میلادی با همکاری شرکت Coty عطر و محصولات مراقبت از بدن را نیز تولید کند.

آدیداس بعد از داسلر

در سال 1987 میلادی با مرگ ناگهانی هورست داسلر، شرکت با بحران های زیادی رو به رو شد. سرانجام در سال 1989 میلادی، توسط یک تاجر فرانسوی به نام برنارد تاپی خریداری شد. تاپی برای به دست آوردن آدیداس، وام گرفته بود و تا چند سال نتوانست آن را پرداخت کند. به همین دلیل بانک، در سال 1993 میلادی، آدیداس را به مجموعه ای از سرمایه گذاران اروپایی فروخت. در این ایام شرکت آدیداس در آستانه ی ورشکستگی بود. رابرت لویی دریفوس مدیر اجرایی جدید، به همراه کریستین تورِس، توانست با مدیریت شایسته، آن را نجات دهد. ایده ی دریفوس بازسازی آدیداس نبود، فقط به مسیر حرکت موفقیت آن جهت داد و آدیداس را دوباره زنده کرد. او این برند جهانی را از یک شرکت فقط فروشنده به یک شرکت بازاریابی تبدیل کرد. بنابراین آدیداس دوباره در مسیر رشد قرار گرفت.

درسال 1998 میلادی سهام آدیداس به DAX واگذار شد که شامل ۳۰ شرکت بزرگ تجاری در آلمان بود. در سال 2004 میلادی طراح مشهور مد انگلیسی، استلا مک‌کارتنی ، با آدیداس قرارداد  منعقد کرد. طی این قرارداد، خط تولید جدیدی به نام   “Adidas by Stella McCartney”  راه انداری شد. این خط تولید، مربوط به طراحی و تولید پوشاک و لوازم ورزشی زنانه می باشد و همچنان مشغول فعالیت هست.

امروزه آدیداس یک هلدینگ بزرگ به شمار می آید. شرکت ریبوک (تولید لباس ورزشی)، تیلورمید (تولید لوازم گلف) و راک پورت (تولید کفش) از زیر مجموعه های آن میباشد. برند آدیداس، بزرگترین تولید کننده لوازم ورزشی در اروپا می باشد و دومین رتبه را در جهان دارد. هربرت هاینر آخرین مدیر عامل اجرایی است که مشغول به فعالیت می باشد. علاوه بر محصولات ورزشی، آدیداس در زمینه ی تولید ساعت، عینک آفتابی، محصولات مراقبتی، عطر، لوازم لوکس فعالیت دارد.

عطارانی که برای آدیداس رایحه ی عطر طراحی کردند عبارتند از:

Ursula Wandel، Alain Astori، Jean-Pierre Mary، Martine Pallix، Nathalie Lorson، Jean-Pierre Bethouart، Jacques Huclier، Philippe Bousseton، Benoist Lapouza، Quest، Sabine De Tscharner Harry Fremont، Philippe Roques، Maurice Roucel، Olivier Pescheux، Hernan Fígoli ، Carine Boin

 

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *