اطلاعات عمومی

ارتباط رایحه ی عطر با شخصیت افراد

در جامعه ای که زندگی می کنیم، روزانه با افراد زیادی از جمله خانواده، دوستان، آشنایان و…. در تعامل هستیم. طبق علم روانشناسی، افرادی که با آنها در ارتباط هستیم، سلایق و شخصیت های گوناگون دارند. همانگونه که می دانید زبان بدن، دستخط، رنگ مورد علاقه و … با شخصیت افراد ارتباط نزدیکی دارد. علاوه بر آن روانشناسان کشف کرده اند که عطر نیز با ویژگی های شخصیتی مرتبط می باشد. در آلمان مطالعاتی انجام شد که این موضوع را تایید می کند. ویژگی هایی نظیر درون گرایی، برون گرایی، احساسی بودن، با هوش بودن…. را می توان بر اساس عطر متوجه شد. بنابراین عطر، تنها یک رایحه ی خوش نیست که بواسطه ی آن فرد، معطر شود و به حس خوشایندی برسد. طبق مطالعات انجام شده، نوع عطر انتخابی توسط هر فرد، حقایقی را در مورد شخصیت او آشکار می کند.

عطرها، انواع مختلفی دارند که بر اساس طبع، طعم، نوع رایحه و گروه بویایی دسته بندی می شوند. پس یکی از دلایل اختلاف سلیقه افراد در نوع عطر، متفاوت بودن شخصیت و خلق و خوی آنهاست. البته شخصیت افراد ممکن است با گذر زمان تغییر کند و متناسب با آن سلیقه بویایی نیز تغییر می کند. بنابراین انتخاب عطر مهم است زیرا تا حدود زیادی بیانگر تیپ شخصیتی می باشد. البته باید در نظر داشت که این مطالعات بر روی یک جامعه ی آماری صورت گرفته است. بنابراین نتایج این تجزیه و تحلیل، مطابق با آن جامعه ی آماری هدف می باشد. هر چند این ارتباط، تایید شده و عموما درست است ولی در برخی افراد نیز ممکن است صدق نکند.

چگونه از شخصیت افراد، عطر مورد علاقه ی آنها را بشناسیم

گاهی ممکن است در خرید عطر برای خود یا نزدیکانتان بین چند رایحه بلاتکلیف باشید. در این زمان روانشناسی عطرها، راه حلی است که می تواند به شما در انتخاب درست کمک کند. بنابراین در این مقاله به توضیح برخی روایح و ارتباط آن با ویژگی های شخصیتی می پردازیم. با مطالعه ی آن می توانید بر اساس شخصیت افراد، به عطر مورد علاقه شان پی ببرید. با این روش می توانید به فردی که دوست دارید، عطر مورد علاقه اش را هدیه دهید.

ویژگی افرادی که طبع خنک می پسندند

علاقه مندان به عطرهای خنک، معمولا افرادی هستند که برای زندگی، مدیریت و برنامه ریزی دقیق دارند. آنها وقت خود را برای مسائل بیهوده هدر نمی دهند. در ساماندهی کارها خودشان را نسبت به دیگران برتر می دانند. با این روحیه ی مدیریتی و غرور مثبت، از عهده ی مسئولیت ها بر می آیند. میزبان خوبی هستند، خصوصیت جاه طلبی نیز تا حدودی در آنها دیده می شود. با وجود اینکه برنامه ریزی دارند، گاهی دچار استرس و نگرانی می شوند و همیشه دنبال حل مسائل هستند.

ویژگی افرادی که طبع گرم می پسندند

علاقه مندان به عطرهای گرم، مسئولیت پذیر و خونگرم هستند. بسیار احساساتی می باشند و خشونت را نمی پسندند ولی در برابر برخی مسائل زندگی واکنش شدید نشان می دهند. حس حسادت در آنها وجود ندارد، برای دوستانشان بسیار ارزش قائل می شوند و معمولا قدر آنچه را که دارند، می دانند. مشاور خوبی برای خانواده و دوستان هستند. همواره برای رسیدن به اهدافشان تلاش می کنند و سعی دارند هر کاری را به موقع انجام دهند. به سفر علاقه دارند به ویژه اگر دوستان همسفر او باشند. به طور کلی افراد اجتماعی به عطر گرم علاقه دارند.

ویژگی افرادی که عطر ملایم می پسندند

اینگونه افراد معمولا مرموز و اسرار آمیزند و به راحتی نمی توان خلق و خوی آنها را تشخیص داد. بستگی به آن دارد که روز آنها چگونه شروع شود. البته افرادی قابل اعتماد هستند و در خانواده و بین دوستان محبوبند. خصلت خودخواهی در آنها وجود ندارد.  آرام و احساسی هستند ولی اگر موضوعی آنها را ناراحت کند، سریع عصبی می شوند. اگر چه زود رنج هستند ولی قادرند سریع مشکلات و مسائل پیش آمده را فراموش کنند. دوست دارند همیشه اعتماد اطرافیان را جلب کنند.

ویژگی افرادی که رایحه ی تند می پسندند

افرادی مهربان هستند ولی به راحتی قادر به برقرای ارتباط با افراد نیستند. اعتماد به نفس و هوش بالایی دارند. در تصمیم گیری، قدرتمند هستند و تصمیمات خوبی می گیرند، همواره تلاش دارند هر چیز را مطابق میل خود کنند. خیلی احساساتی نیستند و معمولا صبور و استوار هستند.

ویژگی افرادی که رایحه ی تلخ می پسندند

افراد با انگیزه و فعالی هستند، وقتی تصمیم به انجام کاری می گیرند بر روی آن پا فشاری می کنند، در برابر مشکلات سریع تسلیم نمی شوند، خویشتن دار و صبورند، اگر کارها مطابق میل آنها پیش نرود ناراحت می شوند ولی عصبانت خود را کنترل می کنند. به ورزش علاقه دارند، خیلی تمایل به تغییر سبک زندگی ندارند و با ثبات هستند. معمولا تنهایی را دوست دارند و خیلی اهل معاشرت نیستند.

ویژگی افرادی که رایحه ی شیرین می پسندند

شوخ طبع و پرانرژی، خونگرم و مهربان هستند، معمولا رویا پردازند و آرزوهای زیاد و عجیبی دارند، به خوبی با همه کس و همه چیز ارتباط برقرار میکنند. همیشه در حال یادگیری اند و برای دوستانشان هم صحبت خوبی هستند، حساس و زود رنج هستند و مسائل را به راحتی فراموش نمی کنند.

برخی از نت های بویایی نیز هستند که در صنعت عطر سازی بسیار پرکاربرند. بنابراین در ادامه به ارتباط برخی از این نت ها با ویژگی های شخصیتی افراد، اشاره کوچکی خواهیم داشت.

رایحه ی مرکباتی

افرادی که از روایح مرکباتی لذت می برند غالبا افراد پر انرژی و سرزنده ای هستند. روحیه ی بلند پرواز و جاه طلبی دارند و معمولا موقعیت شناس هستند. در اداره ی امور، قدرتمند و مسلط هستند، گویی از ابتدا برای رهبری متولد شده اند. اینگونه افراد به طبیعت نیز علاقه دارند.

رایحه ی گل رز

گل رز در میان مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است. خود به تنهایی یک ابزار قدرتمند است در تحریک احساسات، به خوبی می تواند روح و ذهن را تسخیر کند. بنابراین افراد احساساتی و رومانتیک با روحیه ی لطیف، بیشتر به عطرهایی بر پایه ی گل رز علاقه دارند. اینگونه افراد، برای انجام هر کاری ابتدا تمام جوانب را می سنجند سپس تصمیم گیری می کنند.

رایحه ی گل یاسمن

افرادی که از رایحه ی گل یاسمن لذت می برند، اجتماعی، با نشاط و پر انرژی هستند. آنها خستگی ناپذیرند و برای دستیابی به اهدافشان، هرگز متوقف نمی شوند. اعتماد به نفس خوبی دارند، به اظهار نظر افرادی که مدام درباره ی او صحبت می کنند توجه ای ندارد. باعث رنجش کسی نمی شوند.

رایحه ی اسطوخودوس

علاقه مندان به این سبک بویایی، لایه های شخصیتی ناشناخته ای دارند. به دلیل اینکه قابل اعتماد هستند، دوستان بسیاری با روحیات مختلف دارند. افراد متفکر و صبوری هستند. در همه ی امور با ملاحظه و انعطاف پذیر می باشند.

رایحه ی وانیل

افراد پرانرژی، با نشاط و اجتماعی معمولا از عطرهایی که سرشار از رایحه ی وانیل هستند لذت می برند. اینگونه افراد روحیه ی شادی دارند و عاشق سرگرمی و دورهمی هستند. اعتماد به نفس خوبی دارند، دوست دارند با افراد جدید آشنا شوند و دامنه دوستی های خود را گسترش دهند.

رایحه ی چوبی

افرادی که به روایح چوبی علاقه دارند، قدرتمند و استوارند. اینگونه افراد غالبا متفکر هستند و در رویارویی با مسائل منطقی عمل می کنند. عموما روحیه ی کمال گرایی دارند و برای رسیدن به اهدافشان مصمم هستند.

رایحه ی شرقی

عطرهایی که رایحه ی تند و شیرین تاثیر گذاری دارند در این دسته روایح شرقی قرار می گیرند. نت هایی همچون دارچین، وانیل، عود، مشک و کهربا در آنها نقش آفرینی می کنند. علاقه مندان به این گروه عطرها معمولا ماجراجو، کنجکاو و ریسک پذیر هستند. آنها تمایل زیادی به دیده شدن دارند و دوست دارند دیگران را به خود جذب کنند. معمولا هم محبوب و دوستداشتنی می باشند.

رایحه ی میوه ها

افرادی که جذب روایح میوه ای می شوند، معمولا تند خو و دمدمی مزاج هستند. به زندگی علاقه مند هستند ولی مشکلات آنها را عصبی می کند. کمی بدبین هستند و با حرف های خود موجب رنجش دیگران می شوند.

رایحه ی گیاهی

عطرهایی که رایحه ی غالب گیاهی دارند بیشتر مناسب کسانی است که عاشق طبیعت هستند. اینگونه افراد، احساس قدرت می کنند، بیشتر از بودن در طبیعت لذت می برند و فضای بسته را دوست ندارند.

امید است مطالعه ی این مقاله، شما را از برخی تردیدها در انتخاب عطر مناسب، رها کرده باشد. به راحتی میتوانید با تجزیه و تحلیل ویژگی های شخصیتی اطرافیانتان، به آنها عطری متناسب با روحیه شان هدیه دهید. از این اطلاعات به روش معکوس هم می توانید استفاده کنید. یعنی از روی عطر مورد علاقه ی افراد می توانید ویژگی های شخصیتی آنها را تشخیص دهید.

 

 

 

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.